а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замрази

замразат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Настане мраз, се покрие со мраз.
Англиски: freeze Албански: ngrij
Примери:
Од студот реката замрази.
2. Почне да мрази, да чувствува омраза.
Англиски: hate Албански: urrej
Примери:
Тој ги замрази кучињата откако го каснаа за ногата.
3. (се замрази) Чувствува омраза.
Англиски: hate Албански: urrej
Примери:
Браќата се замразија еден со друг и се поделија.
Изведенки
1. замразува несв.
замразуваат
2. замразување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи