а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замота

замотаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21338
1. Почне да мота (клопче).
Англиски: wind Албански: mbështjell
Примери:
Таа ја замота волницата.
2. Завие, завитка во нешто некого или нешто.
Англиски: wrap Албански: mbështjell
Примери:
Жената го замота бебето во пелените.
3. (се замота) Се завие, се завитка.
Англиски: wrap Албански: mbështjell
Примери:
Детето се замота со шалот и излезе надвор.
Изведенки
1. замотува несв.
(се) замотуваат
2. замотување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК