а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заморче

мн. заморчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. Мало животно од фамилијата на глодачите што се чува како домашно милениче.
Латински: Caviidae Англиски: guinea pig
Употреба: Зоологија
2. Нешто што се користи како предмет за експериментирање.
Англиски: guinea pig
Употреба: Преносно значење
Примери:
Голем експеримент и улогата на заморче во експериментот.
експериментално заморче
FlexiMac
 менување на македонски глаголи