а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замори

заморат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Предизвика замор кај некого.
Англиски: tire Албански: lodh
Примери:
Газдата ги замори работниците со тешката работа.
Тој ги замори очите од читање.
2. (се замори) осети замор, се умори, се измори
Англиски: tire Албански: lodhem
Примери:
Таа се замори од долгото чекање.
Тој може да плива со часови без да се замори.
Изведенки
1. заморува несв.
(се) заморуваат
2. заморување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи