а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заморен

заморни
Вид збор: Придавка
Што предизвикува замор, што е напорен, тежок.
Англиски: tiring
Примери:
заморна работа
заморно патување
Изведенки
1. заморно прил.
Пример: Дишеше заморно.
2. заморност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи