а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замонаши

замонашат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да стане монах, монахиња.
Албански: bëhet murg, murgeshë
Употреба: Црковен термин
Примери:
Ја замонашиле против нејзината волја.
2. (се замонаши) Стане монах, монахиња.
Албански: bëhet murg, murgeshë
Употреба: Црковен термин
Примери:
Тој се замонашил на млади години.
Изведенки
1. замонашува несв.
(се) замонашуваат
2. замонашување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи