а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замомчи

замомчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да стане момче.
Англиски: confirmation Албански: bëhet djalosh, i rritur
Примери:
Тешкиот живот предвреме го замомчи.
2. (се замомчи) Стане момче.
Албански: i rritur, bëhet djalosh
Примери:
Постариот син веќе се замомчи.
Изведенки
1. замомчува несв.
(се) замомчуваат
2. замомчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи