а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замоми

замомат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да стане мома, девојка.
Англиски: confirmation Албански: bëhet vajzë, çupë
Примери:
Ја замомивме поповата ќерка.
2. (се замоми) Стане мома, девојка.
Англиски: confirmation Албански: bëhet vajzë, çupë
Примери:
Таа влезе во осумнаесетта година и се замоми.
Изведенки
1. замомува несв.
(се) замомуваат
2. замомување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи