а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замолница

Види и: молба (ж.)
мн. замолници
Вид збор: Именка, женски род
молба
Англиски: request
Употреба: Административен термин
Примери:
Имам една замолница до тебе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи