а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замоли

замолат; замолам; замолил; замолен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1562
1. Побара нешто со молење.
Англиски: ask Албански: lus
Примери:
Тие ме замолија да ги оставам насамо.
Дојдена сум да ги замолам градските власти ако е можно да го најдеме гробот и коските на мојот татко.
Старицата го замоли детето да и донесе вода.
2. (се замоли) се моли
Англиски: beg Албански: lutem, lyp
Употреба: Разговорно , Ретко
Примери:
Тој му се замолил на постариот брат да му даде пари на заем.
Изведенки
1. замолува несв.
(се) замолуваат
2. замолување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК