а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замолзе

замолзат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да молзе.
Англиски: milk
Употреба: Земјоделство
Примери:
Седна на столчето и ја замолзе кравата.
Изведенки
1. замолзува несв.
замолзуваат
2. замолзување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи