а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замок

мн. замоци
Вид збор: Именка, машки род
Средновековен феудален дворец со тврдини.
Англиски: castle Албански: kështjell, kala
Употреба: Архитектура и градба , Историја
Примери:
кралски замок
стари замоци
раскошен замок
FlexiMac
 менување на македонски глаголи