а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заможен

заможни
Вид збор: Придавка
Што има доволно за живот, што е материјално обезбеден, осигурен.
Англиски: wealthy
Употреба: Разговорно
Примери:
заможен трговец, заможно семејство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи