а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замлачи

замлачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да биде млако, затопли, стопли малку.
Албански: nxeh pak, vokë
Примери:
Таа го замлачи млекото и му го даде на детето да го испие.
2. (се замлачи) Стане млако, се затопли.
Албански: nxehet pak, voket
Примери:
Водата во бурето се замлачи од сонцето.
Изведенки
1. замлачува несв.
(се) замлачуваат
2. замлачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи