а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замласка

замласкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да мласка (со устата).
Англиски: smack
Примери:
Тој замласка при јадењето.
Изведенки
замласкува несв.
замласкуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи