а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замете

заметат
Вид збор: Глагол, свршен
Измете, зачисти малку со метење.
Англиски: swipe
Примери:
Таа набрзина го замете дворот.
Изведенки
1. заметува несв.
заметуваат
2. заметување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи