а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замеси

замесат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да меси.
Англиски: knead Албански: gatuaj
Примери:
Го замеси тестото со двете раце.
2. Направи тесто (од вода, брашно), подготви за печење (тесто).
Англиски: knead Албански: gatuaj
Примери:
Бабата замеси зелник.
3. Направи, предизвика збрка, неволја.
Англиски: mess up Албански: ngatërroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој ја замеси целата оваа работа.
Изведенки
1. замесува несв.
замесуваат
2. замесување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи