а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замерок

мн. замероци
Вид збор: Именка, машки род
Млеко што се зема од бачило по летното истерување на добитокот в планина.
Употреба: Земјоделство
FlexiMac
 менување на македонски глаголи