а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замери

замерат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи замерка, приговори, не одобри нечија постапка.
Англиски: remark Албански: shënoj
Примери:
Тој ѝ замери за нејзиното однесување.
2. (се замери) се навреди, се налути
Англиски: take offence Албански: hidhërohem
Примери:
Тие се замерија за ништо.
3. (се замери) Предизвика несогласување, незадоволство кај некого.
Англиски: disagree Албански: nuk pajtohem
Примери:
Тој им се замерил на колегите.
Изведенки
1. замерува несв.
(се) замеруваат
2. замерување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи