а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заменик

мн. заменици
Вид збор: Именка, машки род
Тој што заменува некого.
Англиски: deputy Албански: zëvendës
Употреба: Административен термин
Примери:
Тој беше негов заменик.
Изведенки
1. заменица ж.
мн. заменици
2. заменичка ж.
мн. заменички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи