а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замена

мн. замени
Вид збор: Именка, женски род
1. Давање нешто за друго нешто.
Англиски: exchange Албански: këmbim
Употреба: Економија
Примери:
Во замена за дрвата добивате газија и коцки шеќер.
2. Тој/тоа што заменува некого или нешто.
Англиски: replacement Албански: zëvendësim, ndërrim
Примери:
Стоеше на стража сѐ додека не дојде замената.
замена на парите
FlexiMac
 менување на македонски глаголи