а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замелуши

замелушат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Силно замае, збуни, зашемети.
Англиски: confuse Албански: habis, bën konfuz
Примери:
Таа го замелуши со својата дрскост.
2. (се замелуши) Се замае, се збуни, се зашемети.
Англиски: confuse Албански: habitem, trullosem
Примери:
Тој се замелуши од непријатната сцена.
Изведенки
1. замелушува несв.
(се) замелушуваат
2. замелушување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи