а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замелушен

замелушениот
Вид збор: Придавка
Што е замајан, збунет, изненаден од нешто.
Англиски: fuddled
Примери:
Тој беше замелушен од пијалакот.
Тие беа замелушени од исцрпеност.
Изведенки
замелушеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи