а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замези

замезат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да мези; земе нешто за мезе.
Англиски: snack Албански: bën meze
Употреба: Гастрономија
Примери:
Тој се напи ракија и замези од салатата.
Изведенки
1. замезува несв.
замезуваат
2. замезување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи