а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замеди

замедат
Вид збор: Глагол, свршен
Заслади со мед.
Англиски: sweeten with honey Албански: mjaltësoj, bëj me mjaltë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го замеди чајот.
Изведенки
замедува несв.
замедуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи