а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замајан

замајаниот
Вид збор: Придавка
1. Што е занесен.
Англиски: absent-minded
Примери:
Не гледаше со замајан поглед.
2. Што е зашеметен, замелушен.
Англиски: dizzy
Примери:
Стоеше како замајана.
Изведенки
замајаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи