а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заматен

заматени
Вид збор: Придавка
1. За извор, вода - што не е бистар, проѕирен.
Англиски: cloudy
Примери:
Заматен извор.
Заматена вода.
2. За поглед, око - што е матен, нејасен.
Англиски: dull
Примери:
Заматен поглед.
Заматени очи.
Изведенки
заматеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи