а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замасти

замастат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави маст во јадење.
Албански: ve yndyrë
Примери:
Попарата добро ја замасти.
2. Извалка со маст, со нешто мрсно.
Англиски: smear Албански: njolloj
3. (се замасти) Се извалка со маст, со нешто мрсно.
Англиски: smear Албански: njolloj
Примери:
Од готвењето целата се замасти.
Изведенки
1. замастува несв.
(се) замастуваат
2. замастување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи