а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замастен

замастени
Вид збор: Придавка
Извалкан или прекриен со нешто масно.
Англиски: greasy
Примери:
замастена коса
Изведенки
1. замастено прил.
2. замастеност ж.
(едн.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи