а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замаскира

замаскираат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави маска, преправи некого или нешто да не се распознава.
Англиски: mask Албански: maskohet
Примери:
Крадецот го замаскира своето лице.
2. Прикрие, сокрие нешто.
Англиски: mask Албански: fsheh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Дупката ја замаскиравме со гранки.
3. (се замаскира) Се преправи ставајќи маска.
Англиски: mask Албански: maskohet
Примери:
Тие се замаскираа и отидоа на маскенбал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи