а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заман

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
време
Англиски: time Турски: zaman
Употреба: Архаизам
Изрази
Аман заман - како молба за милост, за помош.
Зорт-заман - тешки времиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи