а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замака

замакаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да мака, да потопува парче леб во храна.
Англиски: dunk
Примери:
Со големи залаци замакаа во чиниите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи