а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замаец

мн. замајци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30389
1. Тркало што служи за складирање на кинетичка енергија.
Англиски: flywheel
Употреба: Технологија
Примери:
Тој развил сопствен систем со замаец, а ангажирал и компанија за да ја подобри оваа технологија.
2. Нешто што одржува во движење.
Англиски: impetus
Употреба: Преносно значење
Примери:
Државното тело треба да биде контролор и главен замаец во борбата против корупцијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК