а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замаглен

замаглениот
Вид збор: Придавка
1. Што е прекриен со магла.
Англиски: foggy Албански: me mjegull
Примери:
замаглена планина
замаглени пејзажи
2. За стакло - што е заматен.
Англиски: foggy Албански: me avull
Примери:
замаглено огледало
замаглени прозорци
3. За поглед, очи - што е матен.
Англиски: foggy Албански: i mjegulluar, i turbullt
Примери:
замаглен поглед
замаглени очи
4. Што е нејасен.
Англиски: opaque Албански: i paqartë
Употреба: Преносно значење
Примери:
замаглен лик
Изведенки
1. замаглено прил.
Пример: Ме гледаше замаглено.
2. замагленост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи