а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замав

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4308
1. Силно и енергично движење со крената рака, обично при удар или фрлање.
Англиски: swing Албански: goditje, turr
Примери:
Со еден замав го фрли противникот во калта.
Со брз замав го тргна јорганот.
2. Силина, налет на нешто; брз развој.
Англиски: upswing Албански: hov
Употреба: Преносно значење
Примери:
Кризата земала сѐ повеќе замав.
Творечки замав.