а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замавта

замавтаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да мавта.
Англиски: wag Албански: tund
Примери:
Тој замавта со рацете.
Кучето ја замавта опашката кога ме виде.
2. завее, заниша.
Англиски: flutter Албански: valvitë
Примери:
Ветрот ги замавта алиштата.
Изведенки
замавтува несв.
замавтуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи