а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

замавне

замавнат; замавни, замавнете; замавнав, замавнаа; замавнал; замавнат; (ќе) замавнев, (ќе) замавнеа; (ќе) замавнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 5105
1. Направи замав со рака или со нешто во раката (обично за да удри по некого или по нешто).
Англиски: swing Албански: turr, vërvis
Примери:
Тој замавна со раката и ме турна назад.
Замавнав со стапот низ воздухот.
Тој замавна со сабјата.
2. Направи замав со глава како знак за нешто.
Англиски: nod Албански: tund kokën
Примери:
Таа одречно замавна со главата.
Изведенки
замавнува несв.
замавнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК