а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залути

залутат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да ми (ти, му...) лути од нешто. Ми (ти, му...) лути.
Англиски: burn
Примери:
Пиперките ми залутија.
Изведенки
залутува несв.
залутуваат
(ти, му...) залутува, ми (ти, му...) залутуваат (повт.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи