а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залутан

залутана
Вид збор: Придавка
Што е загубен, изгубен, дезориентиран.
Англиски: stray
Примери:
Залутан патник.
Залутани куршуми.
Залутан поглед.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи