а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залупка

мн. залупки
Вид збор: Именка, женски род
1. Дрвен сад со поклопка за носење храна на нива.
Албански: pjatë druri
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Од торбата извади еден сомун и залупка со пиперки.
2. капак
Англиски: lid Албански: kapak
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи