а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залупи

залупат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да лупа нешто.
Англиски: peel Албански: qëroj
Примери:
Tаа залупи од сварениот компир.
2. Затвори со залупка.
Англиски: seal Албански: mbyllet
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Го залупи тенџерето.
3. (се залупи) Почне да се лупи.
Англиски: peel Албански: qarohet
Примери:
Кожата ми се залупи од долгото сончање.
Изведенки
1. залупува несв.
(се) залупуваат
2. залупување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи