а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залула

залулаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14452
1. Почне да лула некого или нешто.
Англиски: rock Албански: trondit
Примери:
Таа го залула детето.
2. (се залула) Почне да се лула.
Англиски: sway Албански: lëkundem
Примери:
Бродот се залула.
Тој се залула на гранката.
3. (се залула) Изгуби рамнотежа.
Англиски: sway Албански: lëkundem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа се залула и падна на земја.
Изведенки
1. залулува несв.
(се) залулуваат
2. залулување ср.
глаг. им.