а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залудо

Вид збор: Прилог
залудно
Англиски: in vain
Примери:
Залудо трошиш пари.
Изрази
Залудо работи, залудо не седи - подобро да работиш што било, отколку да седиш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи