а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залуди

залудат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некого да биде како луд, претерано занесен по некого или нешто.
Англиски: madden Албански: çmend, marros
Примери:
Таа го залуди со своето однесување.
Добивката на лотарија го залуди од среќа.
2. (се залуди) Се занесе, стане како луд.
Албански: çmendet, bëhet i marr
Примери:
Се залудија од радост.
Изведенки
1. залудува несв.
(се) залудуваат
2. залудување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи