а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залуден

залудниот
Вид збор: Придавка
Што е без полза, без резултат.
Англиски: fruitless
Примери:
залуден напор
залудна работа
залудна надеж
Изведенки
залудност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи