а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

залудено

Вид збор: Прилог
Bо голем, луд занес, претерано занесено.
Англиски: crazy
Примери:
Ме гледаше залудено.
Изведенки
залуденост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи