а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заломоти

заломотат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да ломоти, да вреви, да брбори.
Англиски: blab
Примери:
Наеднаш сите во куќата заломотија.
Тој заломоти нешто.
Изведенки
заломотува несв.
заломотуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи