а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заложувач

мн. заложувачи
Вид збор: Именка, машки род
Тој што заложува вредности во заложилница.
Англиски: pawner
Употреба: Економија
Примери:
Тој беше непопустлив кон заложувачите.
Ако некое средство е заложено за заем, во рамките на одреден договорен временски период, заложувачот може да го откупи назад средството за износот на заемот, плус договорениот износ на камата и/или трошоци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи