а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заложник

мн. заложници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10323
1. Лице што е насилно задржано како гаранција за постигнување определени цели.
Англиски: hostage Албански: peng
Примери:
Меѓу заложниците имало и деца.
2. Лице што претставува гаранција за нешто.
Англиски: guarantee Албански: peng, garancion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој е заложник на мирот.
Изведенки
1. заложница ж.
мн. заложници
2. заложничка ж.
мн. заложнички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК