а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заложи

заложат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде, остави нешто во залог.
Англиски: pawn Албански: kapar
Примери:
Тој ја заложи куќата.
Таа го заложила златниот прстен.
2. Даде, направи жртва, жртвува нешто.
Англиски: sacrifice Албански: sakrifikoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој го заложи својот млад живот.
3. (се заложи) Се заземе, се застапи, се ангажира за нешто.
Англиски: exert Албански: bëj përpjekje
Примери:
Ние ќе се заложиме за економски промени.
Тие се заложиле за негово ослободување од затворот.
Изведенки
1. заложува несв.
(се) заложуваат
2. заложување ср.
глаг. им.
3. залага несв.
(се) залагаат
4. залагање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи